Eğitim Yardımı

Vakfımız mağdur ve muhtaç ailelere yönelik faaliyetleri süresince, söz konusu ailelerin ekonomik yetersizlikle beraber sosyal ve kültürel yönden de yetersiz oluşlarını gözlemiştir. Bu yetersizliklerden dolayı ailelerin çok büyük sosyal sıkıntılara düştüklerini tespit etmiştir.

Özellikle ailedeki genç kızların ve ev hanımlarının başta okuma yazma olmak üzere sosyal beceriden yoksun olmaları, kendilerini ifade edememe gibi olumsuzlukların kendilerini çok kolay istismar edilmelerine sebep olmaktadır. Bu tür aileler genellikle çok çocuklu olduğundan kız çocukları ergenlik çağına gelir gelmez, sırf bakımlarından kurtulmak için önlerine gelen ilk talepte resmi nikâh yapılmadan kızlarını kocaya vardırmaktadırlar. Çoğu zaman bir işi olmayan kocaya vardırılan kız, kısa sürede aile içerisinde yaşanan geçimsizlik sonucu evliliğinden bir, bir buçuk yıl sonra bir de çocuğu ile beraber baba evine geri dönmektedir. Böylece birçok genç kızın hayatı başlamadan kararabilmektedir.

 

Vakfımız bu olumsuzlukları bir nebze olsun giderebilmek için genç kız ve ev hanımlarının eğitilmesi ve sosyal beceri kazandırılması noktasına büyük önem vermiştir. Bu konudaki çalışmalar ile 2001 yılında ilimiz Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak Elazığ’ın iki ayrı bölgesinde (Aksaray, Ulukent) kurs açmıştır. Toplam 43 kursiyerin katıldığı ve 8 ay süren bu kurslarda Halk Eğitim Hocaları tarafından genç kız ve ev hanımlarına genel kültür, biçki- dikiş ve çocuk bakımı gibi temel bilgiler verilmiştir. Vakfımız da bu kursiyerlerin kendilerine ve ailelerine maddi yardımlar da bulunmuş ve kursların tüm masraflarını karşılamıştır.  

Okunma : 1.669
Mamüret'ül AZİZ Vakfı İzzetpaşa Mh. Hacı Kaya Sk. No:46 ELAZIĞ / TÜRKİYE

☏ +90 (424) 212 56 58

☏ +90 (424) 238 12 59


Bugün 796 Kişi, sitemiz yayınlandığından itibaren toplamda 2.040.552
Kişi sitemizi ziyaret etti. Şu an 50 Kişi sitemizi inceliyor.
www.maziz.net  2022 © Tüm hakları saklıdır.
Bu site Ediyos Sistemini Kullanmaktadır.